Eljött az idő egy újabb lépcsőfok megtételére az egészséges életmód felé. Mindig van valami, amibe beleásom magam, és mostanában a tejtermékek fogyasztásának hatásairól keresgéltem különböző tanulmányokban. Bár nem voltam nagy fogyasztója ezeknek a termékeknek, de túrót, tejfölt, és néhány sajtfélét is enni szoktam. Ma azonban eldöntöttem, hogy még ezeket is teljesen ki akarom iktatni az életemből. Hogy miért? Összegyűjtöttem azokat az érveket, amik engem meggyőztek. Sokan csak akkor változtatnak, amikor már baj van, én azonban a megelőzés híve vagyok. Ha van kedved, időd, olvasd el, így Te is tisztában lehetsz a tej-, és a tejtermékfogyasztás következményeivel, káros hatásaival.
A tehéntej alapvető funkciója az, hogy a tehén kicsinyét táplálja. Amiatt, hogy a borjú egészséges legyen és fejlődjön, növekedési hormonok találhatók a tejben, így a tejtermékekben is. Ezek az IGF-1 és -2 nevet viselő hormonok serkentik a sejtburjánzást, ami a rák megelőzése szempontjából kedvezőtlen, gyógyítását pedig visszavetheti. A hormonok sajnos a kezelési eljárások során sem tűnnek el a tejből, hanem bejutnak az emberi szervezetbe. Ezek mellett, női nemi hormont (ösztrogén) és pajzsmirigy-hormont adnak a tehenek takarmányához, hogy az állatok megfelelő mennyiségben biztosítsák a tejet. Az ember pedig a tejtermékeken keresztül, ugyanúgy elfogyasztja ezeket.
Az állati tejet hosszú ideje a tejipar tökéletes kalciumforrásként reklámozza, pedig sok kutatás igazolta már, hogy a tejben gazdag táplálkozás csontritkulást okoz. A tej ugyanis csökkenti a vér pH-értékét, elsavasítja a szervezetet, aminek a következménye, hogy a kalcium kilúgozódik a csontokból.
A kelkáposzta, a narancs, a szezámmag, a mandula, a fehérrépa, a brokkoli, a napraforgómag például mind kiváló kalciumforrás, nincs szükség tejre a kalciumpótlás miatt!
A rendszeresen fogyasztott tej és tejtermékek fokozzák a rák kockázatát azzal, hogy serkentik a sejtosztódást. A tej megnöveli az inzulinszintet, amelyek ismert kockázati tényezők mindenféle rák esetében.
Másrészt mivel a tejelő tehenek az év 9 hónapjában vemhesek, a tejükben nagyon sok ösztrogén található. Ez az ösztrogénhatás szoros kapcsolatot mutat a hormonfüggő daganatok (mellrák, petefészekrák, méhrák) gyakoriságával.
A tehéntej laktóz nevű cukrot tartalmaz. A laktóz megemésztéséhez laktáz enzim szükséges, amely a tejben található laktózt D-glükózra és D-galaktózra bontja. Akinek a szervezete nem termel ilyen enzimet, azoknak számos kellemetlen tünetet okoz a tejfogyasztás: émelygést, hasi görcsöket, gázképződést, puffadás és hasmenés is.
Erre a tejipar “feltalálta” a laktózmentes tejet, de ha megvizsgálod a termékcímkét, rájössz, hogy tulajdonképpen a laktózmentes tej hagyományos tehéntejet és hozzáadott laktázenzimet tartalmaz. Ugyanez a helyzet a laktózmentes joghurtokkal és más tejkészítménnyel is…
Némi anyagi ráfordítással dupla áron eladható ugyanaz a tej. Hurrá!
A tejtermékek fogyasztását követően a nyelőcsőtől a bélrendszerig nyálka képződik. Ez egyrészt kedvez a belső gyulladások kialakulásának, másrészt károsítja a hörgők és a légutak állapotát. A bélrendszer falára kerülve pedig gátolja a hasznos tápanyagok felszívódását, és a károsak kiválasztását. Emellett, hormonális hatásokat is kiválthat: stimulálja az agyalapi mirigyet, a pajzsmirigyet, a zsírosabb tejtermékek pedig a petefészket is. Mindez az egyes típusoknál hízáshoz vezet idővel.
A tej egyes alkotóelemei felszívódás nélkül haladnak keresztül az emésztőrendszeren, mivel az emberi szervezet nem tudja feldolgozni őket. Ezzel egyrészt feleslegesen dolgoztatod az emésztőrendszert, és fárasztod a szerveidet, másrészt sajnos, ez nem azt jelenti, hogy „csont nélkül” távoznának. Noha az emésztés nagy részét érintetlenül átvészelik, a bélrendszerbe kerülve már lebomlik róluk a védőréteg, így káros, mérgező anyagok szívódnak fel közvetlenül a belekből. Hosszú távon ez akár vastagbélrák kialakulásához is vezethet.
A nagyüzemi tejgyártás rutinjába tartozik, hogy a teheneket (napi rendszerességgel) kezelik antibiotikumokkal. Antibiotikumok nélkül azt gondolom nem sokáig bírnák az intenzív tejelést, a gyakori tőgygyulladást, a szűk istállóban, bármilyen mozgás nélkül.
Az antibiotikumok intenzív használata miatt a baktériumok egy idő után ellenállóvá válnak. Ezek a baktérium fajok a tejfogyasztó embereket is megfertőzik, aminek következtében csökken az emberen alkalmazott antibiotikumok hatékonysága is.
Havonta 1-2 alkalommal küldök neked értesítőt legfrissebb blogbejegyzéseimről, rendezvényeimről, stb.
Sokat tanulhatsz ezekből az anyagokból, és mindezt ingyen.