15. egynapos böjtömön vagyok túl. Minden péntek 12 órától, szombat 12 óráig böjtölök, ami azt jelenti, hogy 24 órán keresztül nem viszek be kalóriatartalmú ételt, italt. Csak vizet fogyasztok.
Hasonló okokból, mint az időben korlátozott étkezést /erről írtam egy korábbi bejegyzésemben/, elsősorban fogyni szerettem volna. Azóta már tudom, hogy a böjtölés sokkal hasznosabb dolog, és a fogyás csupán pozitív mellékhatás. Nagyon leterheljük szervezetünket az egész napos, és a mindennapos étkezésekkel. Mikor adunk neki időt a pihenésre, a regenerációra?!
– Nagyjából 12 óra nem evés után a szervezet egyre inkább a tartalékolt zsírok iránya fordul, mint lehetséges energiaforráshoz.
– 18 óra után a ketontestek már megjelennek a vérben, vagyis egyre inkább zsír alapon történik az ATP előállítása, ami testünknek energiát ad.
– 24 óra elteltével felerősödik az autofágia nevű folyamat, vagyis a sejtek megtisztulnak a helytelenül működő sejtalkotóktól.
– Több olyan kutatás van, ami bizonyítja, hogy a böjt gyorsítja az alapanyagcserét.
– A sejtek érzékenyebbek lesznek az inzulinra (segítségével veszik fel sejtjeink a glükózt), és a leptinre (telítettség-érzetért felelős hormon). /Ezekről egy későbbi posztomban fogok írni./
– Megtapasztalható, hogy ha megjelenik az éhség, nem történik semmi borzalmas dolog, és el is fog múlni. Egyre ritkábban és rövidebb ideig fog tartani, mert a ghrelin nevű hormon, ami az éhségérzet kiváltásáért (is) felelős, igazodik az étkezési szokásainkhoz.
Ha még nem korlátozod napi szinten az étkezésed, és alig bírsz ki 2-3 órát evés nélkül, akkor ne ugorj fejest egy böjtbe.
Fokozatosan korlátozd a napi étkezésed 12, 10, majd 8 órás időablakba. Ha ezen a kihíváson túl vagy, jöhetnek a heti 1-szeri, 24 órás böjtök.
Leginkább vizet. Esetleg kávé és gyógytea megengedett, de csak önmagában (édesítőszer is kizárt – bármilyen édes ízre beindul az inzulintermelés is). A folyadékpótlás azonban nagyon fontos a böjtölés alatt. Ha több naposat tartasz, akkor az elveszített sókat is folyamatosan pótolnod kell.
Diófélék, magvak, keresztesvirágúak (brokkoli, karalábé, kelbimbó), tojás, tejtermékek, magas szénhidrát- és zsírtartalmú ételek.
A legjobb választás a csontleves, mert nem terheli meg az emésztőrendszert, és tele van értékes glicinnel, kollagénnel, zselatinnal. Az ezt követő érkezéskor jöhet hal, csirke, saláta, egészséges zsírok/ olajok.
Ha kérdésed lenne a témával kapcsolatban, szívesen segítek.
Havonta 1-2 alkalommal küldök neked értesítőt legfrissebb blogbejegyzéseimről, rendezvényeimről, stb.
Sokat tanulhatsz ezekből az anyagokból, és mindezt ingyen.